Choroby lasu

Zgnilizny drewna

Choroby zwane zgniliznami drewna powodowa­ne są przez grzyby, posiadające zdolność enzy­matycznego rozkładu drewna. Według objawów tego rozkładu wyróżnia się zgniliznę brunatną, bia­łą i białą jamkowatą. Często o obecności choroby świadczy pojawianie się owocników, potocznie na­zywanych hubami. Większość z nich posiada z re­guły znaczne rozmiary. Patogeny niszczące drew­no atakują zdrowe i osłabione drzewa, głównie po­przez rany na pniach i nabiegach korzeniowych oraz przez odłamane gałęzie. Wynika stąd ko­nieczność unikania mechanicznych uszkodzeń drzew.
Zgnilizny drewna powodują obniżenie własności i wartości drewna, toteż drzewa „zahubione" powin­ny być usuwane z drzewostanów, gdyż stanowią źródło porażenia dla pozostałych drzew.

            Phellnus pini (Thore. ex Fr.) Piłat - huba sosny (czyreń sosnowy).

        Jest najważniejszym patogenem sosny, powodują­cym zgniliznę białą jamkowatą drewna. Występuje na różnych gatunkach sosny i modrzewia. Jest jednym z najgroźniejszych paso­żytów spośród grzybów wywołujących zgnilizny drewna. Rozkłada twardziel strzały i grubych gałę­zi drzew w wieku powyżej 40 lat, a modrzewia już od 30 lat. Grzyb przenika w głąb tkanek najczęściej przez miejsca po odłamanych gałęziach w dolnej części korony oraz przez głębokie rany na nabie­gach korzeniowych i u podstawy strzały.
        Półokrągłe konsolowate owocniki pojawiają się w miejscach infekcji i żyją 30-35 lat, czasem dłu­żej. Pnie starych sosen ulegają zgniliźnie najczę­ściej w partii środkowej, u niektórych jednak drzew rozkład drewna postępuje od podstawy strzały aż do wierzchołka. Zagrożenie drzewostanów ze stro­ny huby sosny rośnie wraz z wiekiem. Wzrasta też stopień i zasięg zgnilizny drewna. Drzewa porażo­ne nie zamierają, lecz ich stabilność jest zachwia­na, skutkiem czego mogą ulegać złamaniom.
Ze względu na wymogi sanitarne, huba sosny jest obecnie w naszych lasach spotykana stosun­kowo rzadko.

           Fomes fomentarius (L. Fr.) Fr. huba pospolita (hubiak pospolity).

            Obecny jest przede wszystkim w bukowych lasach górskich i na nizinach, często na brzozie, ale także na innych drzewach liściastych. Drzewa atakowa­ne są w miejscach zranień na nabiegach korzenio­wych, na pniach i grubych gałęziach. Pnie buków atakowane są często w miejscach odparzeń kory spowodowanych wzmożoną insolacją po spadku zadrzewienia. Odparzenia te powodują zamieranie kory i miazgi.
Po 2-3 latach od infekcji w zakażonym miejscu pojawiają się wieloletnie owocniki, początkowo półkuliste, później półokrągłe, z czasem przyjmują kopytowaty kształt i znaczne rozmiary.
Rozkład drewna postępuje dosyć szybko zmie­niając własności techniczne drewna. W miejscach najdłużej trwającej zgnilizny pnie często ulegają złamaniu.

           Laetiporus sulphu-reus (Buli. Fr.) MurriI - żółciak siarkowy

          Spotykany na żywych drzewach liściastych, przeważnie na starych dębach, ale także na innych gatunkach drzew, po­woduje brunatną zgniliznę drewna. Charaktery­styczne siarkowożółte owocniki są jednoroczne i występują w dachówkowatych koloniach w miej­scach infekcji - najczęściej w miejscach zranień. Pojawiają się od maja do września, gdy już infekcja objęła całą wewnętrzną część drzewa.
Zgnilizna trwa wiele lat i obejmuje korzenie, pień i grube gałęzie. Porażone drewno przez kilka lat nie wykazuje objawów choroby, po czym może nagle złamać się pod ciężarem korony.
           Fistulina hepaiica (Schaeff.) ex Fr. Ozorek pospolity

           Występuje na starych dębach, na pniakach oraz na martwym drewnie tego gatunku. Powoduje brunatną zgnili­znę, mimo to drewno dębu niewiele traci ze swych własności technicznych.
Ozorek pospolity wytwarza mięsiste, poduszkowate owocniki barwy czerwonawobrązowej. Jest coraz rzadziej spotykany i ze względu na małą szkodliwość nie stosuje się jego zwalczania.

            Piptoporus betulinus (Buli. Fr.) P. Karst. Porek brzozowy

          Jest bardzo pospolitym grzybem, któ­ry spotkać można tylko na brzozie. Atakuje on ży­we, ale osłabione drzewa, powodując brunatną zgniliznę drewna. Infekcja dokonuje się poprzez ra­ny na nabiegach korzeniowych i pniach. Po 2-3 la­tach pojawiają się na grubych gałęziach i pniu jed­noroczne owocniki, najpierw przybierające kształt kulisty, następnie zaś półkolisty lub nerkowaty, osa­dzone na krótkim trzonie. Ich górna powierzchnia jest brudnobiała, gładka, brzeg zawinięty ku dołowi. Spodnia strona huby jest biała.
U porażonego drzewa stopniowo zamiera koro­na, a całe drzewo zwykle obumiera po 2-5 latach.

           Inonotus obliquus (Pers. ex Fr.) Pil.

          Najczęściej występuje na brzozach i bukach. Atakuje żywe drzewa poprzez rany, powodując rozległą zgniliznę typu białego, co prowadzi do przedwczesnego za­mierania porażonych egzemplarzy.
Grzyb wytwarza charakterystyczne naroślą grzybniowe w kształcie nieregularnych brył, ota­czających gałęzie lub występujących jednostronnie na pniu. Ich powierzchnia jest czarna, głęboko spę­kana, bez hymenoforu, są to bowiem owocniki we­getatywne. Przypisuje im się właściwości leczące nowotwory. W późniejszym okresie na drzewach tworzą się niepozorne owocniki z zarodnikami pod­stawkowymi.

         Połyporus squamosus (Huds. ex Fr.).  - Huba (żagiew) łuskowata

       Występuje na wielu gatunkach żywych drzew liściastych.Poraża głównie klony i wiązy, ale występuje także na jesionach, powodu­jąc zgniliznę białą z charakterystycznymi czarnymi liniami strefowymi. Atakuje najpierw twardziel, na­stępnie zaś biel. Wytwarza mięsiste owocniki znacznych rozmiarów (do ok. 60 cm średnicy), kon-solowate w kształcie, dachówkowato ułożone, o gli­niastej barwie z ciemnobrązowymi łuskami na gór­nej powierzchni. Owocniki wyrastają na grubym, krótkim trzonie o czarnej podstawie.

Phellinus igniarius (L. ex Fr.) Quel. - Huba ogniowa (czyreń ognio­wy)

Atakuje głównie w pełni żywotne drzewa wielu gatunków, m.in. dęby, wiązy, klony, topole, graby. Powoduje powstanie zgnilizny białej z licznymi czarnymi liniami. Niszczy wnętrze środ­kowej części pni, stąd jego duże znaczenie. Infek­cja następuje poprzez rany. Owocniki są bardzo twarde, kopytowate, znacznych rozmiarów (do 40 cm średnicy, choć już tak duże okazy są obecnie rzadko spotykane), bocznie przyrośnięte do pni i gałęzi. Górna ich strona jest zwykle wypukła, po­czątkowo płowa, matowa i gładka, w starszym wie­ku czarna i silnie spękana.